Garnitur, surdut, frak, a może smoking – czym się od siebie różnią?

Elegancki i stylowy mężczyzna w swojej garderobie powinien posiadać zestaw ubrań na całkowicie różnorodne okazje. I o ile codzienne wyjścia nie stanowią tak wymagającego zadania stylistycznego znacznie większy problem pojawia się w przypadku oficjalnych uroczystości i spotkań. Właśnie dlatego tak ważne jest zróżnicowanie – od zwyczajnej marynarki, po elegancki garnitur, aż po nietuzinkowy strój wieczorowy, jak smoking, surdut, czy frak. Czym tak właściwie się one charakteryzują? Czym między sobą różnią? Do jakich sytuacji pasują? 

Surdut – krótka charakterystyka

Surdut to popularny od końca XIX wieku elegancki, dzienny strój męski. Obecnie coraz chętniej wybierany w stylizacjach ślubnych. Różni się od garnituru między innymi marynarką – jest ona mocno przedłużona, a tył tworzy tak zwaną „jaskółkę”. Jest dwurzędowy, ma zamknięte, czasem wyłożone aksamitem, bądź jedwabiem klapy i długie poły. Elegancki model nie powinien posiadać kieszeni. Obecnie dopuszcza się surduty w kolorze grafitowym, czarnym, midnight blue, czy ciemnoszare. 

Jakie akcesoria do niego pasują?

Elegancja surdutu wymusza jego założenie jedynie na wyjątkowe okazje. Zatem wybór dodatków również nie można pozostawić przypadkowi. Odpowiednie uzupełnienie stanowi wysoko zapinana kamizelka w jaśniejszym kolorze, dwurzędowa lub jednorzędowa, gładkie, klasycznie czarne nielakierowane buty, jak również szeroki i jedwabny krawat lub plastron, a także poszetkę w tym samym kolorze. Aby dopełnić całość stylizacji można pokusić się o cylinder oraz rękawiczki – choć z pewnością to propozycja dla nieco odważniejszych Panów. Eleganckim dodatkiem będzie także zegarek kieszonkowy lub wpięty w klapę surduta kwiat. 

Smoking – czym się wyróżnia?

Klasycznie w skład smokingu wchodzą: jednorzędowa lub dwurzędowa marynarka z gładkimi, atłasowymi lub jedwabnymi klapami, czarne spodnie z pojedynczym lampasem oraz kamizelka w kolorze czarnym lub atłasowy hiszpański pas. Całość uzupełnia biała koszula z wykładanym kołnierzykiem, czarna mucha z gładkimi butami, oksfordami oraz biała poszewka w kieszonce. Jednak tak jak w przypadku garnituru i skoking może odbiegać od wzoru. Dodatki mogą zostać dobrane w innym kolorze niż czerń. Nietuzinkowo prezentuje się również smoking w odwróconym zestawieniu barw – biała marynarka i spodnie z czarną muchą, pasem i klapami.

Frak – najbardziej elegancki strój wieczorowy

Frak to jedna z najbardziej eleganckich propozycji jeśli chodzi o stroje wizytowe. Używa się go jedynie podczas wyjątkowych uroczystości – nie należy więc do popularnych rozwiązań. Frak charakteryzuje się marynarką o długich polach oraz równoległych rzędach guzików, których rzecz jasna nie zapina się. Jego wyłogi powinny zostać ozdobione błyszczącym materiałem, na przykład atłasem. Całość uzupełniają spodnie bez mankietów, wyposażone w dwa lampasy oraz biała kamizelka wykonana z bawełny pikowanej. Jeśli zaś chodzi o koszulę – jest ona usztywniona z przodu oraz posiada zagięte Różki kołnierzyka. Biała jest również mucha oraz poszewka. 

Klasyczny garnitur – najbardziej popularne rozwiązanie

Bez wątpienia każdy mężczyzna w swojej szafie posiada garnitur – to strój idealny na oficjalne wyjście, ważne spotkanie biznesowe, wieczór w teatrze, czy inne ważne wydarzenia jak ślub czy wesele. W tej najbardziej oficjalnej wersji składa się on z trzech części – spodni, marynarki oraz kamizelki. Koszula oraz poszewka powinny być białe a krawat stonowany i ciemny, zaś buty czarne. Jednak warto trochę poeksperymentować, wyróżniając się stylem – zarówno ze wzorami jak i kolorami.

Dodaj komentarz