Jak fachowo dobrać krawat do koszuli – uniwersalne zasady

Wielu mężczyzn napotyka nie lada problemy przy wyborze odpowiedniego krawata do swojej stylizacji. I nie ma w tym nic zaskakującego, czy wstydliwego – w końcu ich różnorodność na rynku jest przeogromna. I nie chodzi tylko o mnogość kolorów, rozmiarów, czy wzorów. Do każdej okazji pasuje w zasadzie inny model – który powinien w pełni współgrać z całością stylizacji. Obawy przed wyborem tych mniej stonowanych dodatków są w pełni nieuzasadnione. Wystarczy znać jedynie podstawowe zasady techniki doboru barw i wzorów – aby nie wyglądać śmiesznie, a stylowo. Czym więc należy się kierować i o czym pamiętać aby fachowo dobrać krawat do koszuli oraz całej stylizacji? Spieszymy z pomocą!

Wybór krawata – na co zwrócić uwagę?

Krawat to popularna ozdoba męskiego stroju, będąca po prostu paskiem materiału, wiązanym na kołnierzu koszuli, wokół szyi. Oprócz właściwego odcienia, ważne jest aby dodatek ten był właściwie dopasowany do stroju pod względem długości, szerokości, czy faktury. Od tego zależy czy wpłynie on pozytywnie, czy negatywnie na wizerunek mężczyzny. Jeśli chodzi o jego długość – tutaj w zasadzie reguły są niezmienne. Ważne jest to aby krawat sięgał do połowy klamry od paska – nie powinien być ani krótszy, ani dłuższy. Odpowiednia szerokość definiowana jest zaś przez szerokość klap założonej marynarki. Pozwoli to uniknąć zaburzenia harmonii całej kompozycji. Jeśli więc klapy nie są szerokie – należy zdecydowanie wybrać krawat wąski.

Druga ważna rzecz – faktura

Podobnie jak kolor, faktura materiału, z którego wykonany jest krawat ma ogromne znaczenie w ogólnym uzupełnieniu całości męskiej stylizacji. Wybór odpowiedniej faktury może w dość szybki i prosty sposób wpłynąć na ogólny odbiór całości – zdefiniować czy strój będzie miał bardziej casualowy, czy formalny charakter. Jeśli więc mężczyzna wybiera się na mniej zobowiązujące spotkanie nic nie stoi na przeszkodzie aby wybrać wełniany krawat typu knit. W przypadku oficjalnych okazji poszukać należy eleganckiego uzupełnienia – idealnie sprawdzą się jedwabne, błyszczące krawaty.

Właściwy kolor – jak uniknąć modowego faux pas?

Przy wyborze krawata w odpowiednim kolorze również należy kierować się nieco bardziej ogólnymi regułami. Nie można tu ufać jedynie swojemu gustowi – jak to zwykło się mówić, w końcu każdy ma inny, a niekoniecznie w każdym przypadku jest on dobry. Podstawowa zasada głosi, iż krawat nie powinien być w tym samym odcieniu jak koszula. I jest w tym sens – zestawienie takie wygląda po prostu nudno, dając efekt „rozmytej plamy”. Aby męska stylizacja mogła być uznana za kreatywną czy stylową należy postawić na niejednolite, kontrastujące wręcz zestawienie dodatków. 

Kolor koszuli – jaki krawat pasuje do najbardziej klasycznych opcji?

Najmniej problemów sprawiają zdecydowanie koszule męskie białe. Do tej klasyki pasuje praktycznie wszystko – bez znaczenia jest barwa, wzór czy faktura. Wręcz przeciwnie – nic nie stoi na przeszkodzie aby pobawić się stylizacją. Biała koszula stanowi idealny podkład do zabawy modą. Ograniczeniem jest jedynie własne wyczucie smaku i pewności siebie. To świetna okazja na eksperymentowanie. 

Nieco bardziej wymagające są koszule w odcieniach niebieskiego, czy różowego. Te błękitne idealnie pasują z granatowymi krawatami – bez znaczenia pozostaje ich wzór. Kropki czy paski na dodatku nieco ożywiają całość stylizacji – w zależności od modelu mogą jej nadać formalnego lub nawet nieco zabawnego charakteru. Co warto jeszcze dodać od każdej reguły istnieją wyjątki – nie inaczej jest w modzie. Zakazane zestawienie koszuli i krawata w tym samym kolorze? Chodzi tu o czerń. Czarna koszula i krawat to elegancka, a jednocześnie bezpieczna propozycja, na każdą, nawet oficjalną okoliczność.

Dodaj komentarz