Skarpety to elementy męskiej garderoby, które mogą być uznawane za bieliznę, jednak w przeciwieństwie do pozostałych ubrań określanych tym mianem, skarpety są widoczne, więc ich odpowiedni dobór pod kątem kolorystyki jest istotny oraz potrafi sprawić mężczyznom sporo problemów. W dzisiejszych czasach w sklepach można znaleźć bardzo wiele rodzajów i kolorów skarpetek co jeszcze bardziej utrudnia odpowiednie dobranie takich elementów. Warto więc zwrócić uwagę na kilka praktycznych porad w tym zakresie.
Na szczęście istnieją pewne zbiory zasad i sposoby optymalnego dopasowywania skarpet do różnych stylizacji oraz potrzeb użytkowników. Warto zwrócić uwagę na rozwiązania przedstawione poniżej, aby uniknąć dylematów stylizacyjnych z udziałem skarpet.
Dobór skarpet pod kolor spodni
Do grona najbardziej klasycznych zasad należy zaliczyć tę mówiącą o tym, że barwa skarpet powinna być bardzo zbliżona do koloru założonych spodni. Taka reguła wydaje się być jak najbardziej rozsądna ze względu na to, że w takiej sytuacji skarpeta pełni funkcję pewnego rodzaju przedłużenia nogawki, a to z kolei przekłada się na optyczne wydłużenie nóg. Wspomniana zasada spisze się doskonale w głównej mierze w zestawach tworzących garnitur, ale można ją również stosować w stylizacjach o mniej formalnym charakterze. Warto pamiętać o tym, że skarpety nie muszą być gładkie, jeśli tkanina spodni jest gładka. Oznacza to, że może się na nich znajdować jakiś mały, kolorowy wzór, jednak dominująca barwa powinna być zbliżona do barwy spodni.
Dopasowanie skarpet do koloru obuwia
Kolejna zasada jest również bardzo popularna i mówi o tym, że spodnie powinny posiadać kolor zbliżony do barwy butów. Taka reguła jest również jak najbardziej poprawna i bezpieczna w wielu eleganckich zestawach. Przykładowo w przypadku posiadania granatowego garnituru i czarnych półbutów, można założyć skarpety granatowe (pod kolor spodni) lub czarne (pod kolor butów). W porównaniu z dopasowaniem koloru skarpet do spodni, w tym przypadku dopasowanie kolorystyczne nie daje efektu optycznego wydłużenia nóg, więc jeśli komuś na tym zależy to pierwsza opcja jest o wiele bardziej polecana.
Dobranie koloru skarpet do barwy innych elementów garderoby
Wspomniane wyżej klasyczne zasady są bardzo bezpieczne, ale przez wielu mężczyzn mogą być uznane za nudne. W takim przypadku ciekawe jest skorzystanie z trzeciej, alternatywnej opcji. Kolor skarpet można dopasować również do elementów ubioru innych niż buty czy też spodnie. Przykładowo barwę skarpet można dobrać do koloru krawatu, poszetki, koszuli albo kraty na marynarce. Takie połączenie będzie jak najbardziej dopasowane kolorystycznie, ale jednocześnie nie będzie nudne i zbyt klasyczne. Na podstawie tych informacji można stwierdzić, że skarpety nie zawsze trzeba dopasowywać do koloru butów lub spodni. Istotne jest jednak zadbanie o spójności całej stylizacji.
Zasada kontrastu ze skarpetami jako elementami głównymi
Ostatnia zasada znacznie odbiega od pozostałych, ponieważ w tym przypadku skarpety nie są dobierane pod względem kolorystycznym do innych elementów garderoby, tylko stosuje się ich wyrazisty kolor albo wzór, dzięki któremu to właśnie skarpety zyskują miano głównego elementu całej stylizacji. Zasady tej nie powinno się raczej stosować w zestawach eleganckich, ale dość dobrze odnajduje się w typowych stylizacjach typu casual. Rozwiązanie to jest szczególnie polecane dla osób, które chcą się wyróżniać swoimi ubraniami.
Warto pamiętać, że skarpety powinny być dopasowane do stylizacji nie tylko pod względem koloru i wzoru. Istotne jest również zwrócenie uwagi na gramaturę i fakturę, która również powinna pasować do pozostałych elementów stylizacji.
Kolory skarpet wybrane – sprawdź co napisaliśmy o pasku!